• Skip to content
  • Skip to primary sidebar

Safetyshield

Nagyvállalati munkavédelem

  • Bemutatkozás
  • Munkavédelem
  • Tűzvédelem
  • Érintésvédelem
  • Smart Solutions
  • Kapcsolat
  • hu
  • en

Érintésvédelem

Kötelező felülvizsgálatok és ellenőrzések, melyeket munkatársaink végrehajtanak:

– Épületek, épületrészek felülvizsgálata

– Termelő berendezések felülvizsgálata

– Szerelő cellák felülvizsgálata

– Kéziszerszámok felülvizsgálata

– Emelőgépek felülvizsgálata

– Heggesztő gépek felülvizsgálata

– RB felülvizsgálatok

– Villámvédelmi felülvizsgálatok

Az érintésvédelem a villamos balesetek elkerülése érdekében a villamos berendezésekben keletkezett hiba során a használójuk megóvása érdekében került kifejlesztésre, mivel az áram hatása az emberi szervezetre veszélyes, egy áramütés akár halálos kimenetelű is lehet. A folyamatosan fejlődő villamossággal lépést tartva az érintésvédelmi kialakítások is követik ezt a fejlődést, hogy a villamos balesetek kockázata a lehető legkisebb legyen. Az érintésvédelmi kialakításokat a jogszabályokban előírt módon és gyakorisággal kell ellenőrizni, amelyeknek meglétét az illetékes hatóságok ellenőrzik és hiányuk eseten pénzbírsággal vagy egyéb esetekben súlyosabban szankcionálják.

Miért van szükség az érintésvédelem rendszeres felülvizsgálatára?

Megtörténhet, hogy a legnagyobb gondossággal kezelt készülék is meghibásodik. Sajnos a veszélyes mértékű feszültség jelenlétének legnagyobb hátránya, hogy nem látható. A jól felépített érintésvédelmi rendszer a meghibásodások okozta balesetek elkerülésére hivatott.

Kinek a kötelessége gondoskodni a felülvizsgálatok elvégzéséről?

Az időszakos érintésvédelemi szabványossági felülvizsgálatok érvényességéről, vagy minősítő irat hiányában annak elvégzéséről a vállalkozások, intézmények vezetői, vagy az általuk kinevezett személyek kötelessége gondoskodni a felelősség őket terheli, mint anyagi, mint büntetőjogi szempontból is.

Ki jogosult a felülvizsgálat elvégzésére?

A helyszíni érintésvédelmi vizsgálatok szakszerű, pontos elvégzésére, a mérések és eredmények értelmezésére és kiértékelésére, valamint a minősítő irat összeállítására az érintésvédelmi felülvizsgáló jogosult, aki a megfelelő továbbképzés során elsajátította a felülvizsgálat elvégzéséhez szükséges sajátos jogszabályi, méréstechnikai, villamos biztonsági, villamos szakmai és egészségügyi ismereteket.

Milyen esetekben és milyen gyakran kell ellenőriztetni a berendezéseket?

A villamos berendezéseket és készülékeket az alábbi jogszabályokban előirt, gyakorisággal kell ellenőriztetni:

10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről:

(1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés (a továbbiakban: villamos berendezés) közvetett érintés elleni védelmének, valamint az érintésvédelmi berendezés megfelelőségének ellenőrző felülvizsgálatairól szerelői ellenőrzés, illetve szabványossági felülvizsgálat keretében kell gondoskodni.

(2) Szerelői ellenőrzés elvégzése szükséges a villamos berendezés, illetve érintésvédelmi berendezés

  1. a) létesítése, bővítése, átalakítása és javítása után a szerelés befejező műveleteként;
  2. b) érintésvédelmének hibájára vagy hiányosságára visszavezethető rendellenesség észlelése esetén első lépésként;
  3. c) minden érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálata alkalmával, annak bevezető részeként; vagy
  4. d) jogszabályban meghatározott gyakoriságú időszakos ellenőrző felülvizsgálatok esetén.

(3) Szabványossági felülvizsgálat elvégzése szükséges

  1. a) új villamos berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt;
  2. b) a villamos berendezés bővítése, átalakítása és javítása alkalmával, a szerelői ellenőrzés elvégzése után;
  3. c) az érintésvédelem hibájára vagy hiányosságára visszavezethető, minden olyan rendellenesség észlelése esetén, amelynél a rendellenességi ok meghatározása, a javításhoz szükséges hiba behatárolása szerelői ellenőrzéssel nem volt elvégezhető; vagy
  4. d) jogszabályban meghatározott gyakoriságú időszakos ellenőrző felülvizsgálat esetén.

(4) Rendkívüli munkavégzési körülmények esetén villamos üzemi próba elvégzése is elegendő – az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat helyett – a rendkívüli munkavégzési körülmény elhárításának időtartamára ideiglenesen telepített villamos berendezésekre vonatkozóan, ha azokat független aggregátorról táplálják, vagy az ideiglenes csatlakozó berendezésbe áram-védőkapcsolót szereltek. A villamos működési próbát az üzemszerű használatbavétel előtt kell elvégezni.

(5) Működési próbát kell végezni:

  1. a) áram-védőkapcsolón és a korábban létesített feszültség-védőkapcsolón háromhavonta;
  2. b) ideiglenesen telepített munkahely esetén az áram-védőkapcsolón és korábban létesített feszültség-védőkapcsolón a telepítéskor és azt követően havonta.

(6) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:

 a) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évente;

 b) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet (a továbbiakban: KLÉSZ) alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken hatévente;

 c) azon villamos berendezésrészen, amelyre a fentiek szerint nincs külön gyakoriság előírva, az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat alkalmával, annak bevezető részeként háromévente.

(7) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot – a KLÉSZ hatálya alá tartozó villamos berendezések kivételével – szabványossági felülvizsgálattal rendszeresen, legalább háromévente kell elvégezni a munkahelynek minősülő helyen.

A 40/2017 (XII.04) NGM rendelet 10 §. 2 pontja hatályon kívül helyezte.

40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről:

1.1.15. A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell

  1. a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
  2. b) rendkívüli eseményt követően;
  3. c) átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt;
  4. d) időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal

1.1.21. Az 1000 V-nál nagyobb névleges feszültségű villamos berendezések időszakos általános szabványossági felülvizsgálatát – bele nem értve a villamos berendezés áramütés elleni védelem szempontjából történő időszakos szabványossági felülvizsgálatát – háromévente kell elvégezni.

1.1.22.1. A villamos berendezés áramütés elleni védelem szempontjából történő időszakos szabványossági felülvizsgálatát a villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője

a) az iparszerűen alkalmazott villamos üzemű kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorok esetén legalább évenként,

b) potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő villamos berendezésen, 1000 V-nál nagyobb névleges feszültségű villamos berendezésen, valamint e rendelet szerinti épületnek nem minősülő építmény 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén, továbbá jelentős villamos berendezésen legalább 3 évenként,

c) egyéb esetben legalább 6 évenként végezteti el.

  1. § (1) A  munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet (a továbbiakban: R.) 19. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:) „b) az  összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a  potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló rendelet (a továbbiakban: Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet) szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein hatévente;” (2) Az R. 19. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(7) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot – a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet hatálya alá tartozó villamos berendezések kivételével – szabványossági felülvizsgálattal rendszeresen, legalább háromévente kell elvégezni a munkahelynek minősülő helyen.
  2. § Hatályát veszti a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet

47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet Emelőgép Biztonsági Szabályzat kiadásáról

9.10. Az emelőgép érintésvédelmét, szabadtéri szerelés esetén villámvédelmét a vonatkozó előírások szerint kell elkészíteni, és megfelelőségét mérési jegyzőkönyvvel kell igazolni.

Villámvédelmi felülvizsgálat

A villámvédelmi felülvizsgálat célja!

A villámvédelmi felülvizsgálat azért szükséges, hogy a villámhárító berendezés alkalmas e villámok felfogására és levezetésére, hogy megvédje a személyeket és értékeiket, a villámlás káros hatásaival szemben. Az idő múlásával nem károsodott, rongálódott olyan mértékben, hogy befolyásolja, vagy csökkentse működőképességét.

Mely esetekben szükséges a villámvédelmi felülvizsgálat?

54/2014. (XII. 5.) BM rendelet

279. §A nem norma szerinti villámvédelem hatálya alá tartozó építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát a létesítést követően az átadás előtt, a rendeletben előírt időszakonként vagy a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.

A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt, a létesítést követően az átadás előtt,

Milyen gyakorisággal szükséges a villámvédelmi rendszert felülvizsgáltatni?

  1. § A nem norma szerinti meglévő villámvédelem időszakos felülvizsgálatát a létesítéskor érvényben lévő vonatkozó műszaki követelménynek megfelelően kell végezni.

3 évente:

  • A villámvédelem használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik, LPS I és LPS II fokozat esetén
  • A nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezést, ha jogszabály másként nem rendelkezik, tűzvédelmi szempontból a 300 kg vagy 300 l mennyiségnél több robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására szolgáló helyiséget tartalmazó, ipari vagy tárolási alaprendeltetésű építmény vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,

6 évente:

  • egyéb esetben,

Azonnal,

Nem norma szerinti esetében, ha

–          a villámvédelem (LPS és SPM) vagy a védett épület vagy építmény minden olyan bővítése, átalakítása, javítása vagy környezetének megváltozása után, ami a villámvédelem hatásosságát módosíthatja,

–          sérülés, erős korrózió, villámcsapás valamint minden olyan jelenség észlelése után, amely károsan befolyásolhatja a villámvédelem hatásosságát, felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.

Norma szerinti esetében, ha

  • a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.
  1. § (1) A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
  2. a) a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt,
  3. b) a létesítést követően az átadás előtt,
  4. c) a 18. mellékletben foglalt táblázatban előírt időszakonként és
  5. d) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.

A villámvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.

TvMI 12.2:2017.07.03

9.1.5.5.1. A villámvédelem használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik, a) LPS I és LPS II fokozat esetén legalább 3 évenként, b) egyéb esetben legalább 6 évenként a villámvédelem felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja

Munkatársunk mind a norma szerinti és a nem norma szerinti villámvédelemi rendszerek felülvizsgálatát elvégzi.

Primary Sidebar

Széleskörű szolgáltatásaink előnye, hogy nem szükséges több alvállalkozó párhuzamos foglalkoztatása, mert képesek vagyunk akár a teljes biztonságtechnikai területet ellátni

Rólunk

Kiemelt szolgáltatások

Munkavédelmi szolgáltatások keretében kockázatértékelés készítés, gépvizsgálatok, és balesetkivizsgálás.

Munkavédelem


Érintésvédelmi, tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatok azonnal.

Érintésvédelem


Smart Solutions szemléletben kialakított rendszereink megkönnyítik a munkavédelmi szakemberek munkáját.

Smart Solutions



Elkészítjük Tűzvédelmi szabályzatát, Tűzriadó tervét, karbantartjuk tűzoltó készülékeit.

Tűzvédelem


© 2018 Safety Shield Mérnöki Tanácsadó Kft. · Tel: 0670 436 7708 · Email: info@safetyshield.hu · Cím: 2163 Vácrátót, Hunyadi u. 7.